„Poslovni coaching“ je interaktivni i sinergijski odnos koji je usredotočen na klijenta i u kojem je klijent aktivni sudionik u poduzimaju akcija za ostvarenje postavljenih vizija, ciljeva i želja. „Coaching“ koristi istraživanje i osobna otkrića za izgradnju klijentove osviještenosti i odgovornosti, a klijentu daje strukturu, podršku i povratnu informaciju. (Prema: Professional and Personal Coaches Association, SAD)
Razlika između savjetovanja i coaching-a je da savjetovanjem stavljamo u prvi plan ekspertni pristup, tj. stručnjak nudi rješenje za ostvarenje određenog cilja, dok u „coaching-u“ klijent uz pomoć Coach-a koji ga usmjerava i prati sam pronalazi put do donošenja poslovnih odluka ili ostvarenja postavljenog cilja.
Postavlja se pitanje kome će se povjeriti oni koji se nalaze na samom vrhu kompanija?
I oni na vrhu imaju svoje „krize“ i često nemaju nikoga kome bi povjerili svoje nedoumice u svezi donošenja odluka. Nema ih tko motivirati, podržati da prebrode svoje trenutne nesukladnosti s okruženjem, pobijede „monotoniju rutiniranih zadataka“, da im povrati samopouzdanje i vjeru u sebe, ali i da im otvori novi horizont spoznajnih mogućnosti osobnog razvoja, a jednako tako i kompanije za koju menadžer radi.
Za menadžere i poslovne ljude u svijetu je prepoznat poslovni coaching koji je prije svega namijenjen menadžmentu i poduzetnicima. U poslovnom svijetu stres je učestao i samo oni koju su stvarno na samom vrhu znaju kako se teško nositi s izazovima koje donosi odgovornost uspješnih ljudi.
Poslovni coaching može pomoći iskusnim poslovnim ljudima da uspostave ravnotežu i ostvare svoj puni potencijal u svim područjima života. Cilj je poslovnog coaching-a osigurati klijentu potpuno razumijevanje korporativnih ciljeva i zadaća na pojedinom projektu kojemu treba pridonijeti svojim radom. „Coach“ radeći s klijentom fokus stavlja na individualni pristup, ali tako da klijent-a uklopi u ostvarenje korporativnog cilja.
Coach „navija“ sa strane i daje podršku pomažući menadžerima da dobro razmisle o izazovima s kojima se susreću i o svojoj ulozi pri svemu tome, ali mu služi kao drugo mišljenje na koje se može referirati. Njegova je uloga procjena i planiranje individualnih promjena i razvoja menadžera, promjena u ponašanju vrlo nadarenih pojedinaca. Kompanije traže Coach-eve s velikim iskustvom, barem 15 godina, i u idealnoj varijanti, žele da raspolažu s različitim iskustvima stečenim i u drugim organizacijama.
Što menadžeri slobodnije biraju svoje Coach-eve, to su veći izgledi za uspjeh. Postavlja se pitanje u svezi s povratom ulaganja u ovakav vid edukacije? Kako da kompanija bude sigurna da je njena investicija u coaching korisna? Jedan od prvih poteza pri uvođenju coaching-a je sporazum – ugovor pojedinca i njegove kompanije o ciljevima koje žele ostvariti. Tada Coach i osoba koju „trenira“ zajedno rade na tim ciljevima. Kasnije kompanija i Coach pregledavaju proces i analiziraju je li urodio promjenama. Povrat investicije zapravo nije moguće izračunati u brojkama, ali o tome zapravo i nije riječ.
-
Istraživanja provedena na uzorku najuspješnijih svjetskih tvrtki kao što su 3M, Intel, Toyota, ISS i ABB, profesori Barlett i Goshal uspjeli su izolirati neke obrasce zajedničke svim promatranim kompanijama: nijedna od njih nije organizirana na tradicionalan hijerarhijski način, nego funkcioniraju kao male, nezavisne poslovne jedinice koje surađuju s drugim jedinicama putem interne komunikacijske mreže. Djelatnici u navedenim kompanijama djeluju u okvirima nezavisnih poduzetničkih jedinica i tijesno surađuju s klijentima. Srednji menadžment je napustio kontroliranje i razvio se u smjeru podučavanja (eng.coaching) podređenih stalnom interakcijom na razini pojedinac – pojedinac i pojedinac – tim. Iako su top menadžeri i dalje zaduženi za vođenje, u organizacijskoj strukturi se više ne nalaze na vrhu hijerarhije već u samom srcu, središtu organizacije.
0 Komentari za ovaj tekst
1 Trackbacks za ovaj tekst
July 31st, 2009 at 13:23
[...] humanističke vrijednosti su obično zabilježene među osnovnim pravilima dogovorenih od strane Coach-eva i njihovih klijenata na početku odnosa. ‘Orijentirano na osobe’ znači da pristup učenju prepoznaje svakog pojedinca kao jedinstvenu [...]
Vas Komentar