
Suočeni s neizvjesnošću i financijskom krizom u poslovnom okruženju izazvanom nizom faktora od prelaska na nove tehnologije i industrije, nove proizvode i usluge, trendove, ponudu i potražnju, modu, svjetonazore, prijevare, obmane, koruptivna ponašanja itd.. u fokusu svih tih naslova je ljudski faktor putem odlučivanja i procesa donošenja odluka. Sve više i više se nameće kao nasušna potreba i imperativ u opstanku i razvoju kompanija i društva u cjelini – potreba izlaska iz starih paradigmi i klišeja ponašanja, a zove se – Poslovna etika u poslovanju. Ona treba i mora postati onaj zamašnjak razvoja dobre gospodarske prakse i održivog razvoja, a etički kodeksi moraju pokriti i uskladiti nesukladnosti s okruženjem koji doprinose povećanju vrijednosti kompanije.
Poslovna etika je „duša“ društveno odgovornog ponašanja kompanija ali ne samo u formi usvojenih pravilnika i etičkih kodeksa već oni moraju biti stvarni odraz reverzibilne sinergije i komunikacije s unutarnjim i vanjskim okruženjem. Tu treba tražiti „početak i kraj„ održivog poslovanja koje u komunikaciji s javnošću stvara onaj potrebni uteg za sve interesne skupine da ulože svoj kapital upravo u kompaniju za koju u dobroj nadi i vjeri vjeruju da vodi računa o zaštiti uloženih vrijednosti.
-
Čimbenici za uspješnu provedbu etike poslovanja :
- postavljanje jasnih pravila – kodeksa djelovanja
- sustavna implementacija postavljenog kodeksa
- redovan nadzor u provedbi postavljenih pravila
- definiranje sankcija u slučaju nepoželjnog ponašanja
-
Menadžeri su danas suočeni sa stigmom da im se ne vjeruje da rade u interesu potrošača, dioničara, zaposlenika već isključivo da rade za svoj vlastiti probitak i interes. Etički kodeksi bi trebali biti obvezujući i za privatni i za državni sektor kako bismo izbjegli eskalaciju neželjenih situacija i nečasnih radnji.
Odgovore na pitanja kako stati na kraj birokraciji i neučinkovitosti, ne preuzimanju odgovornosti, nepotizmu, korupciji, neodgovornosti za okoliš i svim nehumanim i nakaradnim radnjama zasigurno treba tražiti u implementaciji etičkog menadžmenta. Moral i profit ne trebaju biti na suprotnim stranama jer je upravo etički angažman poveznica i sinergija s kapitalom, a javnost je je ogledalo dobrog ili lošeg poslovanja.
-
Inovativne kompanije i kompanije koje imaju viziju veliku pažnju pridaju socijalnim kriterijima i odgovornostima za razvoj društva u cjelini što nije samo pitanje sponzorstva i i donacija. AA 1000 standard – AccountAbility za društvenu i etičku odgovornost je standard kojim se određuju načela kvalitete kao što su poštenje, pravednost, objektivnost i neovisnost, stručno i profesionalno ponašanje, povjerljivost, poštovanje svih koji sudjeluju u poslovnim procesima te stručna vještačenja.
Vas Komentar