Praksa je pokazala kako se kombinacijom grupnog i individualnog rada stvara podržavajuće okruženje koje ubrzava proces prilagodbe promjenama i ostvarenja zacrtanih ciljeva razvoja, kako osobnih tako i timskih. Sviđalo nam se to ili ne – stvarnost pokazuje kako lakše učimo i lakše se mijenjamo kada u tom iskustvu nismo sami.
U procesu individualnog rada korisnik coachinga prolazi procese promjene, ponekad vrlo zahtjevne, kojih okruženje nije uvijek svjesno. Okruženje (tim) često ne primjećuje i ne nagrađuje postignute uspjehe, niti ne pokazuje potrebnu podršku.
Nedostatak podrške i poticaja iz okoline može dovesti do posustajanja i gubitka početne odlučnosti osobe na putu do postavljenog cilja. Zašto se uopće truditi? Zašto ulagati napor i trošiti sebe tamo gdje to u suštini «nikome» i nije bitno? Doživljaj neusklađenosti osobnih i organizacijskih ciljeva i sustava vrijednosti, ponekad će rezultirati i odlaskom pojedinaca iz organizacije.
Kada se na promjenama radi i osobno i timski – put do rezultata lakši je i brži, Vaše ulaganje efikasnije, a učinak održiv i trajan.
Procesi individualnog i timskog rasta medjusobno se podržavaju. Svi sudionici uključeni su i usmjereni istom cilju – poticani kako «izvana», tako i «iznutra».
Članovi tima zajednički utvrđuju i usvajaju vrijednosti i principe rada i suradnje unutar tima. (Što nam je važno? Što je čija uloga? Tko je za što odgovoran? Kako ćemo raditi? Kako nećemo raditi? … )
Zajednički razvijaju, usklađuju i usvajaju željene obrasce komuniciranja. (Tko, kada, koga, kako informira/izvještava? Kako razgovaramo? Kako ne razgovaramo?)
Zajednički vježbaju nove stavove – pozitivnu usmjerenost na mogućnosti, svijest o vlastitim izborima i njihovom djelovanju na cjelokupni kontekst tima i organizacije, prihvaćanje drugačijih pogleda i uvažavanje perspektive drugih.
Zajednički stvaraju i učvršćuju temelje održivosti postignutih promjena – jačajući sposobnost rasta i ostvarenja vizije svoje organizacije.
-
Kako prepoznati situacije u kojima je Team coaching odgovor koji tražite?
Sposobnost održivog razvoja posebno je važna u situacijama kada organizacije prolaze kroz (ili se pripremaju za) razdoblje velikih, korjenitih promjena u načinu i organizaciji rada ili strategiji tražišnog nastupa.
Pri tome te promjene postaju i vrlo specifični osobni izazov za svakog menadžera i lidera u tom sustavu.
Tipično su to situacije kada se, zbog intenzivnog rasta i/ili proširenja poslovanja na nova
tržišta provode:
• globalna restruktuiranja i reorganizacije poslovanja
• spajanja ili preuzimanja tvrtki koja donose izazove integracija različitih
organizacijskih vrijednosti i kultura
• uvođenje novih tehnologija (npr cjeloviti ERP sustavi) i u skladu s time novih procesa i procedura rada
• uvođenje sustava za upravljanje ciljevima kao platforme za upravljanje učinkom
• …. i sl.
-
Menadžment je u takvom razdoblju tranzicije u pravilu suočen sa velikim brojem izazova koji se često medjusobno ne podržavaju. Nova strategija i nove tehnologije rada iziskuju novu razinu poslovnih i stručnih znanja rukovoditelja, a upravljanje ljudima u razdoblju promjena traži nove, «suptilnije» rukovodne vještine.
Pod velikim pritiskom zahtjeva na učinak i očekivanja mjerljivog osobnog i timskog doprinosa ukupnom uspjehu poslovanja u sve kraćem vremenu, rukovoditelj sve češće preispituje svoju ulogu u sustavu i svoju unutarnju motivaciju. Organizacija lako postaje sve više usmjerena «prema unutra», ponekad na štetu tržišnog uspjeha tvrtke, a kao ključni izazov gotovo se u pravilu spominje loša komunikacija i nedostatak suradnje. Suradnja (engl. collaboration) ovdje postaje ključna riječ.
Razvoj SURADNJE unutar menadžment tima temeljna je platforma za razvoj kreativne, inovativne organizacije okrenute STVARANJU i prepoznavanju mogućnosti i aktivaciji vlastitog potencijala.
Ako je razvoj suradnje unutar menadžment tima dio Vašeg izazova, budite sigurni da Team coaching jeste dio Vašeg rješenja )
March 16th, 2010 at 07:40
Odlično sročeno. No, dodao bih još jedan detalj koji mislim da bi mogao upotpuniti cijeli ovaj proces. Naime, mišljenja sam da bi sam management trebao uvidjeti beneficije coachinga i imati iskustva (individualnog) sa coaching procesom. Na taj način vjerujem da će lakše komunicirati svojim ljudima kako timski coaching može dati kvalitetnije rezultate. Isto tako, mišljenja sam da bi i članovima tima bilo zgodno omogučiti da mogu coacha koristiti na 1-1 razini jer možda zbog svoje introvertiranosti ili “glasnoče” nekog od članova tima nisu u stanju izreči svoje ideje, misli i sve ostalo koje bi moglo pripomoči cijelom procesu (kompaniji).