
Svaki online marketingaš dobiva pritužbe na spam. Ukoliko ne koristite e-mail service provider sustav (ESP) ili vaš ISP ne pruža te usluge, moguće je da nemate direktan pristup tim pritužbama. No, one su korisna stvar iz najmanje dva razloga; Prvo, indikator su koliko precizno slijedite best practise savjete i drugo, ISP i antispam servisi ih koriste da filtriraju ili blokiraju mailove. Gdje nastaju spam pritužbe, kako se koriste i što možete učiniti da ih minimalizirate?
-
Kako korisnici prijavljuju spam?
Tri su osnovna načina na koji se korisnici žale:
• Link ili tipka koja omogućava označavanje spam maila
• Korisnici koriste servis za spam pritužbe
• Korisnici šalju mailove direktno na abuse adrese ISP-ova
-
Nadzor spam prigovora
Da bi ste osigurali vidljivost pritužbi slijedite sljedeće korake:
• Osigurajte ispravne abuse@ i postmaster@ ili slične adrese na koje dobivate pritužbe. Navedene adrese su standard koji propisuje IETF (Internet Engineering Task Force)
• Registrirajte te adrese na abuse.net , radi se o registriranom abuse filtru kojeg koriste mnogi network administratori
• Registrirajte se na feedback petlju (loop)., Neki ISP-ovi je koriste kao dio bijele liste
• Osigurajte upute o pisanju prigovora, tako da i korisnici s malo znanja mogu uputiti prigovor
-
Kako ISP-ovi koriste spam pritužbe
ISP-ovi koriste spam pritužbe iz više razloga. Time doprinose razvoju njihovih filtra sadržaja, te razvijaju pametne algoritme. Pritužbe su im i neka vrsta glasačke mašinerije za odlučivanje o pojedinim e-mailadresama – previše pritužbi može vas staviti u bulk folder, ili čak potpuno blokirati vaš mail.
-
Privatnost, ISP odnosi, dostava, regulativa
Postotak spam pritužbi može znatno varirati, ovisno o sastavu liste, sadržaju, učestalosti slanja, vašem brandu i drugim varijablama. Preporuča se držanje spam prigovora na razini od jedne poruke na 6000 do 8000 mailova, ovisno o količinama.
-
Minimizirajte prigovore
Smanjivanje broja pritužbi uvijek započinje kod kreiranja listi korisnika. Naravno: sasvim je jasno da će slanje mailova bez odobrenja korinika dovesti do problema. Dakle, prvi preduvjet jest kvalitetna lista, no ako i dalje dobivate veći broj prigovora od optimalnog, pokušajte sljedeće:
• Brandirajte liniju subjekta – subjekti tipa „super povoljna ponuda xy uređaja“ u pravilu će vam stvarati probleme. Mail sistemi s tipkom za prigovore skeniraju subjekt, te na toj osnovi odlučuju što će s pristiglim mailom. Svakako razmotrite stavljanje imena vaše tvrtke u subjekt maila.
• Razmislite o postavljanju unsubscribe linka / tipke na vrh maila – korisnicima se često ne da skrolati do dna maila, radije će pritisnuti tipku „spam“…
• Osigurajte instrukcije korisnicima kako da vaš mail stave na bijelu listu
• Osigurajte prateće preferences stranice, gdje će korisnik moći pročitati što ćete raditi s njegovom mail adresom, te sam odabrati sve detalje oko toga. Link na vidljivom mjestu u vašem mailu se podrazumijeva.
• Izbjegavajte „spam-ast“ sadržaj; nemojte koristiti velike i boldane fontove, crvena slova, slike s lošom kompresijom. Čist i čitljiv dizajn ima znatno manje šanse da završi u spamu.
• Nemojte slati previše mailova. Ukoliko korisnik očekuje jedan mail tjedno, nemojte iznenada višestruko uvećati taj broj
• Ne šaljite neočekivane mailove. Ukoliko se korisnik pretplatio na Tips & tricks mail, a vi ga zatrpate e-commerce porukama, nemojte se čuditi ukoliko završite u spamu…
Spam pritužbe su neizostavan dio e-mail marketinga, koje su ujedno i dobar indikator kvalitete vaših mailova. Previše pritužbi sasvim će sigurno smanjiti vaš profit, stoga nemojte zaboraviti na taj aspekt poslovanja – čak i ukoliko ( još ) ne primate takve poruke…
0 Komentari za ovaj tekst
1 Trackbacks za ovaj tekst
April 22nd, 2010 at 07:39
[...] No, poštujete li neke smjernice kod pisanja i slanja mailova, vjerojatnost da vaš završi u spam filtru bit će [...]
Vas Komentar