Posao s kupoprodajom domena pretvorio se u novu internetsku zlatnu groznicu koja je pojedince preko noći pretvorila u nove milijunaše. Mnogi s pravom internetske domene nazivaju nekretninama 21. stoljeća, što potvrđuje podatak od 130 milijuna registriranih domena, od čega se dnevno registrira 100.000. Kako se obogatiti na poslu s kupoprodajom domena otkrit ćemo na primjerima pojedinaca koji su se lukavo snašli u ovom poslu i preko noći riješili „pitanje mirovine“.
Procjenjuje se da industrija kupoprodaje internetskih domena danas vrijedi vrtoglavne dvije milijarde dolara, dok analitičari procjenjuju da će tržišna vrijednost domena u 2010. godini dosegnuti 4 milijarde dolara. Kupoprodaja domena za neke pojedince je postala unosna zbog porasta vrijednost online oglašavanja i same vrijednosti robnih imena čiju asocijaciju u svome nazivu nose najvrednije domene.
-
Primjeri iz prakse
Kako kuporpodaju domena pretvoriti u lukrativan posao pokazali su na vlastitom primjeru četrdesetčetverogodišnji Larry Fischer iz Brooklyna i njegov partner četrdesetšestogodišnji Ari Goldberger iz New Yorka. Oni su danas milijunaši koji žive od kupoprodaje domena, pojedine tvrtke za domene u njihovu vlasništvu nude i do milijun dolara. Evo kako izgleda njihov tipični radni dan…
U hotelu u središtu grada Larry Fischer na mobitelu razgovara s trećim partnerom koji financira kupnju domena, dok Goldberger na Googleu istražuje potencijal pojedinih domena i istodobno se nadmeće na anonimnoj internetskoj aukciji za domenu megayachts.com. Dvojac je naumio preuzeti megayachts.com domenu i već ima ideju kako je unovčiti. Fischer od trećeg partnera traži odobrenje za dodatna sredstva jer je vrijednost domene na aukciji porasla iznad 100.000 dolara. Nakon njihove ponude od 110.000 dolara, netko drugi diže vrijednost na 120.000 i tako nekoliko puta. Naposljetku, kupili su domenu za nevjerojatnih 150.000 dolara. Budući da Fischer i Goldberger ulažu partnerov novac u domene, na njima je i da vrate goleme iznose uložene u domene i podignu njihovu vrijednost kako bi ih kasnije preprodali po višestruko višim cijenama.
-
Za razliku od Fischera i Goldbergera, ponekad je dovoljno biti srećković, što najbolje zna Michael Kovatch.
Kada je Apple počeo 29. lipnja u 18 sati s prodajom željno iščekivanog iPhonea u Americi, samo nekoliko minuta prije početka službene prodaje odvjetnici Applea nagodili su se Michaelom Kovatchom koji je u svome vlasništvu imao domenu iphone.com. Apple je za vlasništvo domene Kovatchu isplatio sedmeroznamenkasti iznos, čime je ta domena postala jedna od najskuplje plaćenih, gotovo u rangu domene sex.com koja je promijenila vlasnika za vrtoglavih 12 milijuna dolara.
Premda je Kovatch vlasnik domene čiji naziv sadrži zaštićenu robnu marku, Appleovi odvjetnici nisu mogli sudskim putem zatražiti preuzimanje vlasništva jer je Kovatch registrirao domenu davne 1995. godine, prije nego se Steve Jobs vratio u Apple. Ključno je to što je Kovatch godinama na adresi iphone.com održavao site za online trgovinu mobilnim telefonima koju je nazvao The Internet Phone Company. Prema američkom zakonu, budući da je svo to vrijeme domenu koristio za legalno poslovanje, to automatski znači da nije registrirao domenu s namjerom da ucjenjuje Apple. Zbog toga Apple nije mogao zatražiti vlasništvo nad domenom, a Kovatch je imao pravo odbijati Appleove ponude bez straha da će ga kompanija optužiti za ucjenu i iznude.
Promet prema domeni skočio je u nebesa kada je Steve Jobs početkom siječnja najavio iPhone, što je znatno utjecalo na kupoprodajnu cijenu domene. Naime, Apple je bio izuzetno zainteresiran za kupnju te, jednostavno, nije odustajao od nakane da domenu otkupi. Nažalost, takvih sretnika poput Kovatcha ima jako malo. Drugi, poput Larryja i Goldbergera, nisu skloni čekati tome da im sudbina postane naklonjena, već se sami “snalaze”…
0 Komentari za ovaj tekst
4 Trackbacks za ovaj tekst
March 25th, 2009 at 08:46
[...] marke što sa svih strana vape za našom pažnjom važi pravilo ime je sve, ime je znak. Zato je najbrži put do zarade zakup domene čiji naziv sadrži poznate robne marke ili asocijacije na njih ili je sam naziv [...]
April 3rd, 2009 at 10:02
[...] bez namjere da je neposredno koristimo. Čekanje pravog trenutka da se projekt započne ili domena proda za mnogo više novca nerijetko se oduži u nedogled, a produživanje domene pretvara se u nepotreban trošak novca, ali [...]
June 23rd, 2009 at 14:29
[...] Moniker organizirala je aukciju na kojoj su junaci s našeg ranije objavljenog teksta otkupili četiri domene za više od 1,2 milijuna dolara, a petu domenu kupili su za klijenta. [...]
July 17th, 2009 at 14:48
[...] već niste rođeni pod sretnom zvijezdom poput Michaela Kovatcha, ugledajte se na junake s početka ovog teksta. Sve što vam treba za ulazak u ovaj sport je [...]
Vas Komentar